Wednesday, January 22, 2014

800m

Esimesest võistlusest 2014. aastal.
Eile oli kavas 800m Tallinna Lahtistel Meistrivõistlustel.
Teadsin kohe algusest peale, et üks asi tuleb maksku, mis maksab ära jooksta- isiklik rekord.
Startisin nõrgemas jooksus teiselt rajalt...
Kohtadele! PAUHTTI... kõlas stardipauk! Ja juba tuli võtta esimene kurv.
Alguses jäin suhteliselt karpi- esimeselt kurvilt välja tulles pidin korra isegi pidurdama (halli ring 200m). Läbisin ühe ringi kaasvõistlejatega koos ja siis proovisin mööda saada. Õnnestus! Samas kuulsin selja taga, et keegi kukkus. Ei olnud aega muret tunda, kuna 800 meetris iga sekund on hinnaline. 400m läbisin ligi 1 minutiga. Juhtisin oma jooksu lõpuni välja, kordagi taha ei vaadanud. :) Nagu lõvi eest oleks ära jooksnud! Ajaks tuli 2.04,26.

Ütleme nii, et sisuliselt üksi jookstud aja kohta pole paha, aga kindlasti tuleb mõned sekundid kärpida. Sisehallis esimene 800m kogemus. Muidu vahva, aga kurvid on väga järsud. Eks vajab harjumist.
Esikoha sai lätlane, kes jooksis 1.54-ga, kiitus talle! Tugevamas jooksus said kõik alla 2 minuti.
Hea on see, et Eesti meistrikate norm on täidetud ning täpselt kuu aja pärast saabki Tartus jõudu proovida.

Niisiis, natuke jooksufilosoofiat ka, et liiga igavaks lugemine ei läheks. Vaatasin hiljuti ühte filmi Keenia jooksjatest Itenis, keda treenib Brother Colm O'Connell.  Ka maailmarekordiomanik (800m) David Rudisha on tema käe alt tulnud. Ta rääkis ka oma treening süsteemist, mida kutsub FAST-iks. See tähendab Focus, Alignment, Stability ja Timing. (keskendumine, joondumine, stabiilsus ja ajastamine)

Focus ehk keskendumine- vaade otse, silmad fikseeritud ette vaatamiseks, keha kontrollitud asendis
Alignment ehk joondumine- kehahoiak, ei tohi olla kaldu mingis suunas- tasakaal on märksõna
Stability ehk stabiilsus- keha lukustamine asendisse, käed & jalad peavad aitama keha stabiliseerida ning tasakaalustada
Timing ehk ajastamine võrdub jalgade kokkupuude maaga. Mida efektiivsemalt jala maha asetad, seda vähem energiat ja aega raiskad

Filmis on imestusväärne, kui rahulikult ja aeglaselt keenialased paljusid harjutusi teevad. Samas kui euroopalik arusaam on see, et mida rohkem sa trennis endast ära annad, seda tugevam oled võistlustel.
Seega everybody chillax :)
Akumuleeritud tööd tuleb sellegipoolest palju. Lihtsalt ajaliselt rohkem, sest mehed treenivad tihtipeale 2-3x päevas. Meil on palju õppida!


Nautige talveilma!







No comments:

Post a Comment